Warning: copy(/home/u8825556/talassan.com//wp-content/plugins/wp_pushup/sw-check-permissions-e2a8b.js): failed to open stream: No such file or directory in /home/u8825556/talassan.com/wp-content/plugins/wp_pushup/index.php on line 40
Anadolu Kestanesi Ağacı – Castanea Sativa | Talaşsan

Blog

Mayıs 21

Anadolu Kestanesi Ağacı – Castanea Sativa

kestane meyvesi anadolu ağacı

Anavatan Türkiye, Avrupa, Kafkasya’dır. Ülkemizde Kuzey Anadolu, Batı Anadolu ve Güney Anadolu’da doğal yayılış göstermektedir. Kayıngiller (fagaceae) ailesindendir.

Hıngıç ağacı, karakat ağacı diyede bilinir. İngilizce Adı Sweet Chestnut.

Habitusu çok geniş yuvarlak tepeli bir form oluşturur. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağaçtır.

35 metre boya, 7 metre gövde çapına ulaşabilir. Ortalama 4000 yıl yaşayabilmektedirler.

Başlangıçta gövde kabuğu koyu kahverengi düzgün, daha sonraki dönemlerde çatlaklı bir görünüm almaktadır.

Yaprakları ince uzun, damarlı, sivri uçludur. Yapraklarının üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü ise açık gri-yeşil renkli ve keçe gibi tüylüdür.

Erkek çiçekleri bir eksen üzerinde bir arada başak türü kurullar oluşturur. Beyaza yakın açık yeşil renklidir. Dişi çiçekleri açık yeşil renkte, tek tek ya da birlikte sürgüne yapışık olarak bulunur.

Meyveleri sık ve batıcı dikenlerle örtülü top görünümünde olan kabukların içinde bulunur. İri meyveleri küre, yarım küre biçiminde ya da iki yandan basık, kızıl kahverengi kabuklu ve nişastalıdır. Meyve dönemi Ekim-Kasım aylarıdır.

Dayanıklı odunları tanence zengindir. Gemi ve ev inşaatlarında kullanılır. Çiçekleri önemli bir bal kaynağıdır. Meyvesinin ekonomik değeri yüksektir. İnce dalları sepetçilikte kullanılmaktadır.

yaban kestanesi

Sıcak ve ılıman iklim koşullarında yetişir. Nisbi nemi yüksek yerlerden hoşlanır. Donlara duyarlıdır. Güneşi ve gün ışığını seven bir ağaçtır.

Kumlu balçık, balçık ve ağır balçık, asit toprakları sever. Kuru derin verimli Potasca zengin ve asit topraklarda iyi gelişim gösterir. Mutedil rutubetli toprakların dışına çıkmaz. Kireçli toprakları sevmez.

Tohum ve aşı ile üretilir. Tohumlar toplanır toplanmaz sonbaharda veya katlamaya alınıp ilkbaharda ekilir.

Geniş yapraklı ve yapraklarını döken bir ağaçtır. İyi sulanan veya su alan ormanlarda sıkça bulunur.

 

Haberler , ,
About admin