Warning: copy(/home/u8825556/talassan.com//wp-content/plugins/wp_pushup/sw-check-permissions-e2a8b.js): failed to open stream: No such file or directory in /home/u8825556/talassan.com/wp-content/plugins/wp_pushup/index.php on line 40
Avrupa Göknarı – Abies Alba | Talaşsan

Blog

Mayıs 24

Avrupa Göknarı – Abies Alba

Yapraklar 1,5-3 cm uzunluğunda, uç kısmı küt veya kertiklidir.

Üst kısımları parlak koyu yeşil renktedir, alt kısımlarında iki adet stoma lekesi vardır.Alt dallarda iğne yapraklar sürgüne iki sıralı, tarak şeklinde sıralanmıştır.

Üst dallarda ise sürgünün ucuna doğru yönelmişlerdir. Fırça görünümündedir.

Reçineli, üç köşelidir. Zarsı yapıda kanatları vardır.  Kazık kök, Tepe Özelliği ise Piramit taçlı’dır.
Genç sürgünler gri, üzerinde dağınık vaziyette seyrek kısa tüyler bulunur.

göknar-köknar ağacı

Gövde kabuğu gri ve pürüzsüz, ileri yaşlarda ise küçük pullar halinde çatlaklıdır. Odunu yumuşak, sarımtrak-beyaz renklidir. Düzgün lifleri vardır. Biçildiğinde düzgün bir yüzey verir.

Tomurcuklar küçük yumurta biçiminde ve reçinesizdir. Tomurcuklar yan sürgünlerin ucunda üçer üçer bulunur.Bu özelliği ile Türkiye’deki doğal Göknar türlerinden kolayca ayırt edilir.

Kozalak silindirik, uç kısmı küt, gençken yeşil, olgunlaştıkça kahverengiye dönüşür. Kısa ve kalın sapı vardır. Kozalak dış pulları iç pullardan daha uzun olduğundan dışarı doğru çıkarak geriye doğru kıvrılmıştır. Üç köşeli tohumlar reçinelidir.

Soğuğa ve gölgeye dayanıklıdır.  Bağıl nemi yüksek rutubetli topraklarda yetişir ve yüksek nemi çok sever.  İğne yapraklı olup egzotik ağaçlardandır.

Güney ve Orta Avrupa’nın dağlık bölgelerinde doğal olarak çokça bulunur.

Peyzaj
Mobilya
Direk
Doğrama
Kağıtlık lif
Yapı Sektörü
Müzik aleti yapımı
Sanayi
Peyzajda Kullanım :
Park
Bahçe
Rüzgar perdesi

olarak kullanımı yaygındır.

‘Columnaris’ Küçük yapraklı kısa ve sık dallı
‘Compacta’ Sık dallı bodur
‘Pendula’ İnce uzun sürgünler aşağıya doğru sarkık
‘Pyramidalis’ Dallar yukarı doğru yönelmiştir
‘Tortuosa’ bodur çalı görünümünde

Türleri mevcuttur.

Çamgiller (Pinacaea) familyasından olan Avrupa göknarı (Abies Alba) ak göknar olarakda bilinir. Güney ve Orta Avrupa’nın dağlık bölgelerinde doğal olarak yetişir.
3-3,5 m. çap yapar ve 40-50 m’ye kadar boylanan ak göknar büyüme döneminde piramidal biçimindedir, yaşlı hali ise tepesi dağınık halde kendine has görünüt oluşturur.
Gövdesi gri-beyaz dalları ise gri-kahveringidir. İbreli yaprakları parlak, koyu yeşil; iç kısımdakiler daha grimsidir. Kozalakları 10-15 cm yeşil büyüdükçe kahverengileşir.
Ülkemizde Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişebilen ak göknarlar arsızdır gölgeye dayanır, sürekli nemli yerleri sever, kireçli topraklara dayanamaz.

Yaprakları 1,5–3 cm uzunlukta ucu küt, üstü parlak koyu yeşil renkli, altta ise 2 adet beyaz şerit vardır.
Yarı gölge – Gölge yerlerde ve ılıman iklimlerde yetişir

Nemli, verimli, kumlu toprakları tercih eder

Yaz Kuraklığına, şiddetli donlara, hava kirliliğine ve asit yağmurlarına karşı duyarlıdır.

Gövdesi gri-beyaz ve pürüzsüz, dallar ise gri kahverengi ve tüylüdür.

Avrupa Göknarı - Abies Alba

Tomurcuklar küçük yumurta biçiminde ve reçinesizdir.

Tomurcuklar yan sürgünlerin ucunda üçer üçer bulunur.

Bu özelliği ile Türkiye’deki doğal Göknar türlerinden kolayca ayırt edilir.

Orta Avrupa göknarı , gümüş köknar Avrupa veya gümüş köknar , bir olduğunu köknar özgü dağlar arasında Avrupa’dan gelen Pyrenees kuzey için Normandy , doğuda Alpler ve Karpatlar , Slovenya , Hırvatistan , Bosna-Hersek , Karadağ , Sırbistan ve güneye için İtalya , Bulgaristan , Arnavutluk ve kuzey Yunanistan ; o da yaygın Kanada Deniz illere ABD’de New England kapsayan Kuzey Amerika’nın Kuzey Doğu bölgesinde Noel ağacı çiftliklerinde yetiştirilir.

Abies alba büyük olan yaprak dökmeyen iğne yapraklı ağaç (ft 11 4) 1.5 m kadar bir gövde çapında uzun 40-50 m (130-160 ft) (derece 60 m (200 ft)) ve büyüyen. Büyük ölçülen ağaç 60 metre boyunda ve 3,8 m (12 ft) bir gövde çapı vardı. Bu yılda 1,000 milimetre (39) gün içinde yağış dağlarda, 300-1,700 m (980-5,580 ft) (esas olarak üzerinde 500 m (1,600 ft)) üzerindeki yüksekliklerde oluşur.

Yapraklar iğne benzeri, düzleştirilmiş olan, 1,8-3,0 cm (0,71-1,18) uzunluğunda ve (0.020), 0.5 mm genişlik ve 2,0 mm (0.079 inç) kalınlıkta, parlak koyu yeşil izlenerek ve iki yeşilimsi beyaz şeritler stoma aşağıda. Yaprak ucu genellikle hafif ucunda çentik atılır. Koniler bir exserted bract yaklaşık 150-200 ölçek, her bir ölçek ve çift kanatlı ile, 9-17 cm uzunluğunda (içinde 3,5-6,7) 3-4 cm (1.2-1.6 içinde) geniş olan tohum ; olgun tohumları serbest bırakmak için zaman parçalanır. Ağaç türü adı neden beyazdır alba .

Yılbaşı Ağacı çiftliklerinde yetiştirilen zaman, ağaç, doğal bir simetrik üçgen şekli oluşturur. Ağaçlar kuvvetli dökmeyen kokulu dolu ve yoğun olan ve kesildikten sonra kalıcı en uzun biri olarak bilinir. Ormanda dökmeyen diğer köknar ve kayın ile stantlar oluşturma eğilimindedir. Yakından Bulgar köknar (ilişkilidir Abies borisiiregis Balkan Yarımadası’nda, güneydoğu ileri) İspanyol köknar ( ispanya göknarı İspanya ve Fas ve Sicilya köknar (bir) Abies nebrodensis olarak) Sicilya bu ve diğer ilgili Avrupa-Akdeniz köknar farklı olarak, seyrek yaprakları, yaprak yukarıdan kolayca görülebilir ateş bırakarak çekim her iki tarafında yayıldı. Bazı botanikçiler olarak gümüş köknar çeşitleri olarak Bulgar köknar ve Sicilya köknar, tedavi A. alba var. acutifolia ve A. alba var. nebrodensis sırasıyla.

Gümüş köknar önemli bir bileşeni türdür Dinarik kalkerli blok köknar orman batı Balkan Yarımadası’nın .

In Italy , gümüş köknar özellikle kuzey Apennine içinde, Apenin Dağları’nın karışık geniş yapraklı-ibreli orman önemli bir bileşenidir. Köknar yüksek yağış (yılda 1500 mm), kuzey söze, soğuk ve nemli bir iklime tercih ederim. İtalya’nın oryantal Alpleri olarak, gümüş köknar Norveç ladin, kayın ve diğer ağaçlarla karışık ormanlarda yetişir.

Onun koni ölçekleri tarafından yenir tırtıllar arasında tortriks güve Cydia illutana ederken, C. duplicana yaralanma veya çevresindeki kabuğu beslenir canker .

Kimya ve farmakoloji
Kabuğu ve gümüş köknar ahşap antioksidatif polifenoller bakımından zengindir. Altı fenolik asitler tespit edilmiştir (gallik homovanillik, protocatehuic, p-hidroksibenzoik, vanilik ve p-kumarik) üç flavonoidler (kateşin, epikateşin ve kateşin tetrametil eter) ve sekiz, lignanlar (taxiresinol, 7- (2-metil-3,4 -dihydroxytetrahydropyran-5-iloksi) -taxiresinol, secoisolariciresinol , laricinresinol, hydroxymatairesinol , isolariciresinol, matairesinol ve pinoresinol ). Gövde çıkartmasına önlediği gösterilmiştir ateroskleroz , kobaylarda ve olması kalbi izole edilmiş sıçan kalplerinde etkisi. Gümüş köknar ağacı özü sağlıklı gönüllülerde postprandial glisemik yanıtı (yemekten sonra kandaki şeker konsantrasyonu) azaltmak için bulunmuştur.

Kullanım Alanları ayrıca:
Bir reçineli uçucu yağ elde edilebilir. Çam kokulu yağ parfüm, banyo ürünleri, ve aerosol inhalanlar kullanılır. (Yaprak, kabuk ve odun dahil) Onun dalları üretimi için kullanıldı ladin bira .

Gümüş köknar öncelikle olarak kullanılan türdür Noel ağacı , ancak büyük ölçüde almıştır Nordmann köknar (yoğun, daha çekici yaprakları vardır), Norveç ladin (büyümek çok daha ucuz) ve diğer türler.

Ahşap , hafif, güçlü açık renkli, ince taneli, daha dokulu uzun lifli olan. Ahşap esas inşaat malzemesi, mobilya olarak kullanılır kontrplak , pulpwood ve kağıt imalatı.

etimoloji
Abies türetilmiştir Latince ‘yükselen bir’ anlamına gelen. Adı uzun boylu ağaçlar veya gemilere başvurmak için kullanılmıştır.

Alba ‘parlak’ veya ‘ölü beyaz’ anlamına gelmektedir.

 

 

Haberler , , , ,
About admin