Blog

Mayıs 29

Defne Ağacı – Laurus Nobilis

Defne - Laurus nobilis

Defne (Laurus nobilis)

Lauraceae (Defnegiller) familyasının 40 cinsi ve yaklaşık 1000 türünün en önemlilerinden olan halk arasında Defne olarak bilinen Laurus nobilis L.bitkisinin yapraklarıdır. Bitkinin yaprakları, tohumları ve odunu kullanılmaktadır. Ülkemizde 131.862 ha. alanda yayılış yapar. Tahmini potansiyeli 12.201.326 kg/yıl’dır.

Yaprak ve meyvelerin su buharı ile distilasyonu sonucunda; % 2-3 oranında uçucu yağ elde edilmektedir. Bu uçucu yağın ise % 45-50’si okaliptol, % 30’u geraniol ve sitronelial, % 5’i öjenol, metil öjenol ve asetil öjenol’dir. Ülkemizde defne yaprakları genellikle kurutularak ihraç edilmektedir. Yağı ilaç ve kozmetik sanayiinde özellikle sabun imalinde kullanılmaktadır. Ayrıca çorba, pasta, şekerleme, sucuk ve etlerin tatlandırılmasında da geniş çapta kullanılmaktadır. Uçucu yağında bulunan okaliptol ve öjenolün bu yapraklara kazandırdığı konservan etkiden dolayı konservecilikte yararlanılmaktadır. Drog özellikleri ise; sindirim sistemini harekete geçirici, mide barsak gazlarını giderici, idrar söktürücü ve haricen kullanıldığında anestezik etkisi vardır. TSE tarafından hazırlanan 1017-ISO 6576 sayılı standartla defne yaprağı, 5205 sayılı standartla da defne yaprağı eteri yağıyla ilgili hususlar belirtilmiştir. Önemli döviz kaynaklarımızdan defne yaprağı ile yağı olarak iki ayrı tarife pozisyonu altında dış ticareti yapılmaktadır.

defne ağacı özellikleri

Diger Isimleri :
defne [Türkçe]
tehnel [Türkçe]
Lorbeer [Almanca]

Latince Adi : Laurus nobilis
Genel Bilgiler
Defnegiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Akdeniz havzası olan ve günümüzde ılıman yerlerde yaygın olarak yetişen, kışın yaprağını dökmeyen ağaç ya da ağaççıktır. Ülkemizin kıyı bölgelerinde doğal olarak yetişmekte, ayrıca süs bitkisi olarak park ve bahçeleri süslemektedir. 6-8 mye kadar boylanabilen defne, yuvarlak tepeli ve sık dallı olarak gelişir. 8-10 cm. uzunluktaki oval ve süslemecilikte iyi bilinen özel defne yaprağı biçimli, meşinimsi, sert, üst yüzü parlak, kenarları dalga görünüşlü ve almaşık dizili koyu yeşil yaprakları vardır, ilkbaharda açan sarımsı ya da yeşilimsi beyaz renkteki küçük çiçekleri olgunlaşınca rengi koyu mor, tek tohumlu ve etli meyvelere dönüşür. Bitkinin yuvarlak kesitli ve mor-kahverengi olan gövdesi, zamanla odunlaşır ve rengi griye döner. Defne, gövde çelikleriyle çoğaltılır.
Bitkinin yaprakları eterik asidi içerir. Bazı yemeklere koku ve çeşni katar, ayrıca veteriner hekimlikte ilaç yapımında kullanılır. Defne, ülkemizin tarımda önemli dışsatım ürünlerinden biridir. Meyvesinden defne yağı elde edilir, ayrıca olgun meyveleri saç dökülmesini engelleyici sabunların yapılmasında kullanılır.

Tibbi Kullanimi
• Sindirimi kolaylaştırıcıdır. Midevi ve iştah açıcıdır.
• İdrar söktürücüdür.
• Terleticidir.
Bu etkilerinden yararlanılmak için defne yaprakları genelde yaz sonunda toplanır, gölgelik ve havadar yerde kurutulur. Parçalanmış kuru yapraklarından 1-2 tatlı kaşığının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan infüzyon, günde bir-iki kez ve bir-iki yemek kasığı olarak alınabilir. Daha fazla alınması kusturucu olur.
• Aynı şekilde hazırlanmış infüzyondan bir-iki bardağı, küvete doldurulmuş banyo suyuna katılarak banyo yapılırsa, bedeni uyarıp zindeleştirir.
• Bitkinin meyvelerinden yapılmış olan defne yağı, bedende romatizma yangılı yerlere sürülerek rahatlama sağlanır.
• Bir-iki adet taze defne yaprağı fasulye, mercimek, nohut, pirinç gibi kuru yiyeceklerin içine konursa onların kurtlanmalarını önler.

UYARILAR
• Gebelik durumunda defne alınmamalıdır.
• Yukarıda açıklaması yapılan, ülkemizin birçok yerinde yetişen Akdeniz defnesi (L. nobilis) dışındaki diğer defne türleri zehirlidir.

kulak çınlaması: 3er damla defne yağı damlatılır.

terletici:
defne yaprağı
dulavratotu kökü
hercai menekşe
ıhlamur çiçeği
hodan
kara ağaç yaprağı
sabunotu kökü
saparna kökü
şimşir yaprağı
yabanyasemini

saç dökülmesi: saç diplerine defne yagi sürülüp masaj yapilir.

kalın barsak iltihabı:
zetinyağı (30 ml)
defne (üzümü 15 gram)
nar (tanesi 15 gram)
hatmi (kökü 20 gram)
ısırgan (yaprağı 20 gram)
yukarıdakilerin karışımı 200 ml suda 15 dak. kaynatılır, süzülür
sabah, akşam 1 çay fincanı içilir, kalan sıvı ile lavman yapılır.

Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir

Haberler , , ,
About admin