Warning: copy(/home/u8825556/talassan.com//wp-content/plugins/wp_pushup/sw-check-permissions-e2a8b.js): failed to open stream: No such file or directory in /home/u8825556/talassan.com/wp-content/plugins/wp_pushup/index.php on line 40
Doğu Karadeniz Göknarı – Abies Nordmanniana | Talaşsan

Blog

Haziran 5

Doğu Karadeniz Göknarı – Abies Nordmanniana

abies-goknar

50 m kadar boylanabilen, herdem yeşil bir ağaç türüdür. Taç yapısı geniş piramidal, gövde gri renkte ve sık dallıdır; alt dallar yanlara doğru yatay yönelir ve hafifçe aşağıya doğru sarkar. Genç sürgünler dal ucunda genellikle 3 tanesi aynı düzlemde, dördüncüsü altta olmak üzere dört adet olarak gelişir. Sürgünler yeşilimsi sarı renklidir ve üzeri kısa, sık, gri tüylerle örtülüdür. İğne yapraklar 2-4 cm uzunluğunda, parlak koyu yeşil renkte, uç kısımları kertikli veya küt, alt yüzlerinde belirgin iki stoma bandı bulunur. Tek evciklidir. Erkek çiçekler bir önceki yıl sürgünlerinin altında sarı-kırmızı renkte gelişir. Dişi çiçekler tepeye yakın dallarda, açık yeşil renkte, 2-4 cm dik kozalaklar şeklindedir. Kozalaklar 15–20 cm uzunluk ve 5 cm çapında, kızıl-kahverengi renkte, çoğunlukla bol reçinelidir. Kozalaklar dal üzerinde dik dururlar ve kozalak pulları döküldüğünde geriye ince bir eksen kalır.

Çiçek: Erkek çiçekler en alt dallardan başlayarak dişi çiçeklerin bulunduğu tepe dallarına kadar ağacın her yerinde bulunan bir önceki yıl sürgünlerinin alt tarafında sarı, kırmızı kozalaklar halindedir. Olgunlaşınca morumsu kahverengiye dönüşür.
Dişi çiçekler sadece tepeye yakın dalların sürgünleri üzerinde dik konumdaki kozalakçıklar halindedir. Açık yeşil renkte ve 2,5-4 cm boyundadır.

Odun Yapısı: Kokusuz, beyaz ve sarımtrak renklidir. Öz odunu ve diri odunu pek belirgin değildir. Yumuşaktır ve kolay işlenir. Biçildiğinde pürüzsüz ve düzgün bir yüzey oluşturur. Güzel boya ve zila kabul eder.

Anavatanı: Karadeniz kökenli olup, Kuzeydoğu Anadolu ve Kafkasya yayılışlıdır.

Ülkemizde yetiştiği şehirler: Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Giresun, Kastamonu, Samsun, Sinop

Kıraç ve verimsiz toprakları sevmez.

Yaprakları 2,5-4 cm uzunluğunda, 1,5-2,5 mm genişliğindeki yassı iğne yapraklar koyu yeşil renktedir ve alt yüzeylerinde belirgin iki stoma çizgisi bulunur. Ucları küt veya çentikli, kozalaklı dallardakiler sivri uçludur.

 

 

Haberler , , , , , , , , , , , , , , , ,
About admin