Blog

Mayıs 8

Sunta Mdf Atıkları Geri Dönüşümü

Sunta geri dönüşüm ağaç bazlı ürünlerin kullanıldığı günümüzde kritik önem taşımaktadır. Gerek ağaç kesilmesini önlemek gerek eskimiş, deforme olmuş sunta ürünleri tekrar değerlendirerek temiz enerjiye katkı sağlıyoruz.

Sunta Nedir?

Sunta geri dönüşüm de adı geçen sunta veya Yonga levha, odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak, preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Mobilya sanayinde sıkça kullanılır. Belirli standartlar dahilinde çeşitli kalınlıklarda üretilir. Suya ve yanmaya karşı dayanımı yoktur.

Sunta İle MDF Arasındaki Farklar

MDF daha derli toplu ve sık dokulu bir malzeme iken SUNTA boşluklu ve dayanıklılık değeri MDF ye göre çok düşük olan bir malzemedir. MDF uzun yıllar sağlam bir şekilde durabilirken; sunta malzemesi kullanım esnasında büyük yıpranmalara maruz kalıp, dağılmaya başlamaktadır. Aynı zamanda şu da çok iyi bilinmelidir ki SUNTA malzemesi ağaçla birlikte kullanılmamaktadır. Ben ağaç olan bir ürün istiyorum diyorsanız kesinlikle MDF malzemesini tercih etmelisiniz.

mdf atık

Gelelim cila konusuna. MDF malzemesi akrilik oto boyası ile rahatlıkla boyanabilmektedir. Akrilik boya uzun ömürlü olup, kullanıldığında şık bir görüntü elde edilmesini sağlamaktadır. SUNTA malzemesi ise akrilik boya ile boyanamamaktadır. Çünkü suntanın gözenekli yapısı boyayı emip güzel bir görüntü alınmasını engellemektedir. SUNTA malzemesi genellikle hazır kaplamalar ile boya görünümü verilip kullanılmaktadır. Bu da özellikle malzemenin uç kısımlarında açmalara yol açmaktadır. Aynı zamanda hiçbir şekilde akrilik oto boyasının kaliteli görüntüsünü ve şıklığını verememektedir. Kullanım esnasında da çabuk yıpranmaktadır.

Sunta Geri Dönüşümü

Ahşap geri dönüşümünün faydaları nelerdir?

Sunta Geri Dönüşümü hepsinden önce israf edilmemiş, tekrar kullanılmak üzere değerlendirilen her bir sunta; gelecekte birçok ağacın kesilmesini doğrudan koruması demektir. Çünkü arada herhangi bir dönüşüm, vs. yoktur. Sunta; direkt olarak ağaçtan elde edilir.

hurda sunta

Hem üreten hem tüketen için bir maliyet azalmasının meydana gelmesi halinde sunta geri dönüşüme olan “kendiliğinden teşvik” artacak; bu da sektördeki ar-ge imkanlarının önünü açacaktır.

Sunta geri dönüşümünde dikkat edilmesi gerekenler

-En önemli unsur; geri dönüştürülmek istenen Suntanın herhangi bir kimyasalla veya yapısının bozulmasına sebep olacak herhangi bir maddeyle karışmamış olmasıdır. Aksi durum ekonomik açıdan kayba sebep olmasının yanında sağlığa bile zararlı olabilir.

-Bir diğer husus da söz konusu Sunta atığının ikincil kullanıma uygun olmasıdır. Kullanıldığı yapıda görevini yerine getiremeyecek, tozlaşmış, yapısı bozulmuş, vs. malzemenin kullanılması maddiyat ve kalite açısından yarardan çok zarar getirecektir.

Geri Dönüştürelecek Sunta Hurdalar

Sunta nasıl geri dönüştürülür?

Toplanan atıkların geri dönüşümü sırasında karşılaşılan asıl zorluk; Suntanın diğer atıklardan ayrılıp saf olarak dönüşüme katılmasının sağlanmasıdır. Bundan sonrası zaten birçok geri dönüşüm prosedürüne benzer bir şekilde ilerlemektedir. Ama bu basamakları iki madde halinde sıralayacak olursak Sunta geri dönüşümünün aşamaları şu şekildedir:

  • Çöplerden, üretim tesislerindeki artıklarından sunta malzemeler toplanır ve ilgili geri dönüşüm tesisine getirilir.
  • Bu tesiste; suntaların arasında bulunan irili ufaklı yabancı maddelerin ayrıştırılması için atıklar sensörlü makineden geçirilir. Böylece geri dönüşüme katılması olabildiğince saf materyal elde edilir.
  • Depolanan suntalar uygun boyutlara küçültüldükten ve gereken şekle sokulduktan sonra yeni üretimlerin yapısına katılır ve ekonomiye kazandırılmış olur. Bu aşamada tabii ki ahşabın sağlamlığı ve çeşidine göre hangi endüstride kullanılacağına önceden karar verilir.

Sizinde sunta ve mdf atıklarınız sürekli çıkıyorsa, firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Haberler ,
About admin